Festohet dita kombetare e R.Serbise ne Tirane

Festohet dita kombetare e Republikes se Serbise ne Tirane
Te henen me 18 Shkurt ne hotel internacional Tirana Ambasada e R. Serbise ne Tirane, organizoi kremtimin e festes se Republikes se Serbise. Me kete rast ishin te ftuar personalitete te larta nga sfera te ndryshme te jetes politike, ekonomike dhe shoqerore te vendit, perfaqesuas te korit diplomatik e te te tjere. Ne kuader te kesaj dite, te ftuar ne kete event te rendesishem ishin edhe perfaqesuesit e shoqatave te pakicave serbe qe kontribuojne ne vend. Nga shoqata serbomalazeze Moraca-Rozafa te ftuar ishin kryetari i saj z.Pavlo Jakoja-Brajovic me stafin e tij, nga shoqata ortodokse “Shen Jovan Vladimir” kryetari i saj z.Zoran Hajkoja-Ajkoviq, kurse nga shoqata serbe “Jedinstvo” i ftuar ishte kryetari i saj z.Eqerem Duleviq me bashkepunetoret.
Ceremonia filloi me intonimin e himneve te te dy shteteve dhe me pas fjalen e rastit e mbajti ambasadori i R.Serbise ne Tirane z.Miroljub Zariq. Ne fjalen e mbajtur ekselenca e tij falenderoi te gjithe te pranishmit per pjesemarrjen dhe uroi per marredhenie sa me te aferta dhe miqesore midis dy vendeve. Fjala e tij u duartrokit nga te pranishmit. Ceremonia zgjati rreth 2 ore dhe kaloi ne nje atmosfere miqesore ku zhvilluan biseda te lira midis pjesemarresve te shumte.Delegacioni nga shoqata serbo-malazeze “Moraça-Rozafa” merr pjesë në festivalin folklorik “SABIRAJ SE GOLEM ZBORE“ të krijimtarisë folklorike dhe traditave kulturore të popullit serb të mbajtur në Leposaviq.

Me ftesë të organizatorëve të këtij manifestimi kulturor që përfshin të gjithe serbët që jetojnë në rajon, shoqata “Moraca-Rozafa” u përfaqesua nga një delegacion i kryesuar nga kryetari i kësaj shoqate z.Pavlo Jakoja-Brajoviq. Ky Festivali organizohet çdo vit nën kujdesin e bashkisë së qytetit të Leposaviqit, Ministrisë së Kultures te R.Serbisë dhe Zyrës për Kosovën dhe Metohinë dhe fillimet i ka nga viti 1996 dhe që nga ky vit është mbajtur pandërprerje.

Festivali startoi me datën 27/08/2018 deri në natën finale me 30/08/2018 dhe u organizua në mes të qytetit të Leposaviqit ku u ndoq me shumë interes nga një numër shumë i madh banorësh të qytetit dhe të ftuarish.  Ekipet pjesëmarrese ishin nga Serbia, Kroacia, Maqedonia, Mali i Zi dhe për herë të parë mori pjese edhe perfaqesuesi nga Shoqata serbo-malazeze “Moraça-Rozafa” Gordana Hajkoja-Ajkoviq me recitimin e poemës “Ostaj’te ovdje” të poetit të madh serb Aleksa Shantiq. Përfaqesimi i bere nga znj. Gordana Ajkoviq në natën finale të këtij eventi ishte dinjitoz dhe me shumë ndjenjë dhe u duartrokit gjatë nga të pranishmit ku dhe u nderua me çmim nga organizatorët.

Vlen të theksohet se interesi nga ana e organizatorëve per pjesëmarrësit e në veçanti për delegacionin tonë ishte i madh dhe iu rezervua një pritje  ceremoniale nga kryetari i bashkise së qytetit Leposaviq ku u shkembyen dhurata dhe u bënë falenderime për pjesemarrjen. Ne fund të ketij manifestimi u shtrua darka përmbyllese ceremoniale e cila kaloi në një atmosferë vellazërore.


Kremtohet ne kishen e Shen Trinise ne Vrake dita e Zojes se bekuar

Te marten me dt 28/08/2018 ne kishen ortodokse te Trinise se shenjte ne fshatin Vrake me bekimin nga Mitropoliti i Cetinjes Amfillohije dhe Mitropoliti i Shqiperise Anastas, u kremtua festa e Zojes se Madhe, ose sic ndryshe nga banoret e Vrakes njihet me emrin Velika Gospojina. Kjo feste perkon edhe me fillimin e vitit te ri shkollor, e me kete rast u mbajt lutja edhe per nje fillim sa me te mbare te tij. Per te kremtuar kete feste kishin ardhur besimtare ortodokse nga fshati Vrake si dhe nga qyteti I Shkodres, ndersa Liturgjine e shenjte e sherbeu parohu i Podgorices Protojerej Predrag Shqepanoviq se bashku me gjakonin Dushan Bigoviq, profesor teologjie ne Cetinje dhe gjakonin e kishes se Vrakes Ivan Popoviq. I pranishem ne kete feste ishte edhe protojerej Stavrofor Nikceviq i cili ka sherbyer per nje kohe te gjate ne kishen e Vrakes ne te gjitha rastet e festave dhe kremtimeve ortodokse. Gjithashtu ne kete kremtim moren pjese edhe dy murgesha te kishes katolike te Vrakes. Ne nder te Zojes se Bekuar ata kenduan se bashku me kleriket ortodokse gje qe e beri edhe me te plote kremtimin e kesaj date.

Pas marrjes se kungimit u mbajt lutja per ardhjen e Shpirtit te Shenjte e per nje fillim te mbare e te begate te vitit te ri shkollor per te gjithe nxenesit qe frekuentojne kursin e gjuhes serbe prane Shoqates Moraca-Rozafa, si dhe per te gjithe femijet ortodokse ne Shqiperi.

Pas sherbeses, parohu i Podgorices protojerej Shqepanoviq mbajti nje fjalim te shkurter ku foli per Zojen e Shenjte dhe rendesine e saj ne kultivimin dhe ruajtjen e vlerave tradicionale ne shoqeri te cilat nganjehere rrezikohen nga tendenca qe nuk pajtohen me bindjet tona si te krishtere. Ai theksoi dhe bekoi ekzistencen e pakices serbe ne kete toke te bekuar ku kane ecur Apostuj te shenjte e shenjtore te tjere ku me i njohuri eshte Apostulli Pavle.

Me kete rast per te gjithe pjesemarresit u shperndane dhurata nga Manastiri i Ostrogut si dhe kalendare libra e fletore per femijet. Me tej ky aktivitet vazhdoi me dreken vllazerore e cila kaloi ne nje atmosfere te gezueshme. Ne fund delegacioni nga Mali i Zi vizitoi disa nga vendet e shenjta dhe historike te qytetit te Shkodres.


 

Të dielën, 27 maj, me rastin e festën e uljes së Shpirtit të Shenjtë mbi apostujt – Shën Trinisë, në Vrakë u mbajt liturgjia e shenjtë. Me bekimin e Kryepeshkopit të Shqipërisë Anastas dhe Mitropolitit të Malit të Zi Amfilohije, liturgjia u shërbye nga kleriket e kishave ortodokse serbe dhe shqiptare. Liturgjia e shenjte u sherbye nga drejtuesi i kishës së qytetit te Herceg-Novit at Radomir Nikçevic se bashku me at Velimir Jovovic, si dhe me dhjakun e Shkodrës Ivan Popoviq.
Liturgjia u ndoq nga besimtarë nga Shkodra, Vraka dhe zonës përreth, si dhe nga Mali i Zi, të cilë kishin ardhur për tu mbledhur rreth Kishës së tyre të Shenjtë për të përkujtuar këtë festë të shenuar dhe të bekuar. Pas kungimit të besimtarëve , atë Velimir Jovoviç dhe dhjak Ivan Popoviç ndanë dhe bukën e festës. Atë Velimir uroi atyre festën dhe falenderoi Kryepeshkopin Anastas për për bekimin që Liturgjia e Shenjtë të shërbehej në gjuhën serbe. Pastaj dhuratat iu dhanë të gjithë besimtarëve të pranishëm dhe veçanërisht fëmijëve të cilët morën bekimin e Mitropolitit të Malit të Zi, Amfilohije.
Kremtimi u vazhdua në restorant aty pranë me mikpritjen dhe dashurinë e anëtarëve të shoqatave Moraça-Rozafa dhe Shen Jovan Vladimir nga Shkodra. Me këtë rast, shkrimtari Budimir Dubak me fjalët e tij të përzgjedhura, falenderoi të pranishmit për mikpritjen e ngrohtë.


Festohet Dita e Pashkeve ortodokse dhe ne kishen e Shen Trinise ne Vrake, mbahet liturgjia e shenjte.

Me daten 8 Prill te ketij viti besimtaret ortodokse te qytetit te Shkodres si dhe te fshatit Vrake festuan me madheshti diten e ringjalljes se Jezusit. Ceremonia filloi ne mengjes me mbajtjen e liturgjise se shenjte nga at. Shqepanoviq nga Podgorica. Ne kete liturgji ishte i pranishem edhe kryetari i Shoqates se pakicave serbo-malazese z.Pavle Jakoja-Brajoviq dhe kryetari i shoqates Sh. Jovan Vladimir z.Simo Hajkoja-Ajkoviq. Per te kremtuar kete dite te shenuar ishin mbledhur nje numer i madh besimtaresh nga zona. Per te nderuar liturgjine e shenjte i pranishem ishte edhe prifti katolik i zones. Pas liturgjise u shperndane dhurata per femijet. Me pas aktiviteti vazhdoi me dreken e shtruar per nder te miqve nga Mali i Zi.


Delegacioni nga Shkodra merr pjese ne liturgjine qe u mbajt nga Mitropoliti I Malit te Zi ne nje nga kishat e qytetit bregdetar te Herceg Novit.

Me ftese te Hiresise se tij Mitropolitit Amfillohije, delegacioni nga qyteti I Shkodres I perbere nga kryetari i shoqates orthdhokse Sh.Jovan Vlladimir Simo Ajkoviq dhe kryetari I shoqates se pakices serbo-malazeze Pavlo Jakoja-Brajoviq moren pjese ne liturgjine e se shtunes se madhe ne Topola te Herceg Novit.

Se bashku me kremtimin e kesaj liturgjie te shenjte startoi edhe manifestimi I “Diteve te kultures shpirterore ruse” qe do te zgjase deri me daten 14Prill ku organizatoret e ketij aktiviteti jane Keshilli kishtar I qytetit, organizata turistike e Herceg Novit dhe JUK Herceg fest.

Gjate predikimit te liturgjise mbas leximit te Bibles Mitropoliti theksoi se Zoti e krijoi njeriun per te qene I perjetshem. “ Kjo eshte e vertetuar me vdekjen e Krishtit sepse me vdekjen e tij ai e mundi vdekjen dhe si Zot i ktheu natyres njerezore bukurine e vet burimore, miresine urtesine dhe dijen, e ne kete menyre njeriut I dhuroi jeten e perjeteshme” tha ne predikimin e tij Mitropoliti.

Gjithashtu Mitropoliti pohoi se permes kryqezimit dhe vdekjes se Jezusit ne natyren njerezore dhe ne te gjithe natyren hyjnore futet nje element I ri, ai I pavdeksise.

Mbas kungimit te shenjte Mitropoliti kujtoi se ne kete vit permbushen 100 vjet nga riperteritja e Patriarkise se Moskes. “Pas tragjedisese madhe te popullit rus u rimekemb Patriarkana e Moskes ku patriarku I pare u be Tihoni. Mbi themelet e saj qendron kultura e madhe e shtetit rus atehere, sot dhe ne shekuj…edhe per kete fakt eshte nje kenaqesi e madhe per mua qe keto dite te kemi edhe ditet e kultures panruse” tha ai. Me tej Mitropoliti permendi edhe faktin se ne kete vit permbushen 100 vjet nga rithemelimi I Patriarkanes se Pejes. “100 vjet nga rithemelimi I Patriarkanes se Pejes dhe 100 vjet nga rithemelimi I Patriarkanes se Moskes” theksoi Mitropoliti.

Besimtareve te shumte u foli edhe kryebashkiaku I qytetit te Hrceg Novit Stevan Katiq I cili nder te tjera shprehu kenaqesine e tij per pranine e Mitropolitit ne kete feste ne Topola te Herceg Novit.
Z.Katiq foli per rindertimin e objekteve te kultit ne Topola dhe falenderoi te gjithe ata qe bene te mundur kete gje. Gjithashti ai pershendeti delegacionin nga Rusia qe do te marre pjese ne “ditet e kultures shpirterore ruse”

Pas liturgjise, aktiviteti vazhdoi me zbritjen poshte ne ujrat e pastra te detit Adriatik me pagezimin e femijeve ne breg te detit. Gjate kesaj u pagezuan nje numer simbolik femijesh ku te pranishem ishin nje numer I madh besimtaresh.
Me pas per nder te gjithe te ftuarve u shtrua nje dreke festive ku u mbajten shume pershendetje nga pjesemarresit. Ne emer te delegacionit nga Shkodra fjalen pershendetese e mbajti Z.Pavlo Jakoja-Brajoviq ku nder te tjera theksoi kujdesin dhe ndihmen e madhe qe Mitropolija e Malit te Zi e ne vecanti vete Mitropoliti ka dhene per shoqatat e pakices serbo-malazeze. E gjithe dreka kaloi ne nje atmosfere vellazerore.

 

  


PROF. DR. KAPLLAN BUROVIQ VLERESOHET PER HERE TE DYTE ME ÇMIM NE RUSI

k.rNga instituti kulturoro-historik KURORA SERBE dhe per krijimtarine e tij publicistike letrare dhe shkencore me te cilen ka kontribuar shume per çeshtjen e Kosoves dhe Metohise per ndriçimin dhe triumfin e te vertetes shkencore akademikut prof.Dr.Kapllan Buroviqit i jane akorduar para disa vitesh çmimet KURORA E SERBISE si dhe deshmite Kaloresi Serb dhe Luftetari i shenjte.

Shoqeria shkencore serbe nga Nishi vitin e kaluar me rastin e promovimit atje te librit te tij SKADAR-SHKODRA i ka akorduar atij medaljen e arte VULA E NISHIT e shek.III.

Vitin e kaluar nga Rusija i ka ardhur medalja e arte GJERDANI GJITHESLLOVEN. Para pak ditesh, akademikut prof.dr.Kapllan Buroviqit i vjen nga Rusija edhe çmimi i dyte deshmia  ALEKSANDAR NEVSKI me motivacionin: ne emer te bashkimit kulturoro-historik te popullit rus dhe serb ne fushen shpirterore te harmonise dhe vellazerimit.

Deshmine e ka firmosur vet atamani i kozakeve, koloneli Voislav Vidakoviq. I entuziasmuar dhe dukshem i prekur thelle ne zemer nga ky vleresim i larte nga vellezerit rus megjithese tashme po mbush 82 vjeç syte e tij u perloten. Ashtu i perlotur sikur te ishte para vet Aleksander Nevskit dhe te gjithe brezave paraardhes te popullit rus para hapesires se pamate te atdheut gjitheslloven dhe inspirimit gjitheslloven dhe ne pergjithesi te te gjithe inspirimeve me humane dhe shpirterore aspiratave dhe arritjeve ai tha ne gjuhen ruse: pershendetje dhe shume-shume faleminderit vellezerve rus vellazerimit dhe harmonise.

Akademiku prof. Dr. Kapllan Buroviq megjithese kete vit ka kaluar nje semundje te veshtire akoma eshte i forte. Ai vazhdon te punoj dhe te shkruaj pa u lodhur duke mos pyetur per vitet.

Gjuro M.MILEKIQ, shkrimtar

Svetllana KAPETANOVIQ, gazetare

Aleksa MUZAKA, gazetar