Të dielën, 27 maj, me rastin e festën e uljes së Shpirtit të Shenjtë mbi apostujt – Shën Trinisë, në Vrakë u mbajt liturgjia e shenjtë. Me bekimin e Kryepeshkopit të Shqipërisë Anastas dhe Mitropolitit të Malit të Zi Amfilohije, liturgjia u shërbye nga kleriket e kishave ortodokse serbe dhe shqiptare. Liturgjia e shenjte u sherbye nga drejtuesi i kishës së qytetit te Herceg-Novit at Radomir Nikçevic se bashku me at Velimir Jovovic, si dhe me dhjakun e Shkodrës Ivan Popoviq.
Liturgjia u ndoq nga besimtarë nga Shkodra, Vraka dhe zonës përreth, si dhe nga Mali i Zi, të cilë kishin ardhur për tu mbledhur rreth Kishës së tyre të Shenjtë për të përkujtuar këtë festë të shenuar dhe të bekuar. Pas kungimit të besimtarëve , atë Velimir Jovoviç dhe dhjak Ivan Popoviç ndanë dhe bukën e festës. Atë Velimir uroi atyre festën dhe falenderoi Kryepeshkopin Anastas për për bekimin që Liturgjia e Shenjtë të shërbehej në gjuhën serbe. Pastaj dhuratat iu dhanë të gjithë besimtarëve të pranishëm dhe veçanërisht fëmijëve të cilët morën bekimin e Mitropolitit të Malit të Zi, Amfilohije.
Kremtimi u vazhdua në restorant aty pranë me mikpritjen dhe dashurinë e anëtarëve të shoqatave Moraça-Rozafa dhe Shen Jovan Vladimir nga Shkodra. Me këtë rast, shkrimtari Budimir Dubak me fjalët e tij të përzgjedhura, falenderoi të pranishmit për mikpritjen e ngrohtë.


Festohet Dita e Pashkeve ortodokse dhe ne kishen e Shen Trinise ne Vrake, mbahet liturgjia e shenjte.

Me daten 8 Prill te ketij viti besimtaret ortodokse te qytetit te Shkodres si dhe te fshatit Vrake festuan me madheshti diten e ringjalljes se Jezusit. Ceremonia filloi ne mengjes me mbajtjen e liturgjise se shenjte nga at. Shqepanoviq nga Podgorica. Ne kete liturgji ishte i pranishem edhe kryetari i Shoqates se pakicave serbo-malazese z.Pavle Jakoja-Brajoviq dhe kryetari i shoqates Sh. Jovan Vladimir z.Simo Hajkoja-Ajkoviq. Per te kremtuar kete dite te shenuar ishin mbledhur nje numer i madh besimtaresh nga zona. Per te nderuar liturgjine e shenjte i pranishem ishte edhe prifti katolik i zones. Pas liturgjise u shperndane dhurata per femijet. Me pas aktiviteti vazhdoi me dreken e shtruar per nder te miqve nga Mali i Zi.


Delegacioni nga Shkodra merr pjese ne liturgjine qe u mbajt nga Mitropoliti I Malit te Zi ne nje nga kishat e qytetit bregdetar te Herceg Novit.

Me ftese te Hiresise se tij Mitropolitit Amfillohije, delegacioni nga qyteti I Shkodres I perbere nga kryetari i shoqates orthdhokse Sh.Jovan Vlladimir Simo Ajkoviq dhe kryetari I shoqates se pakices serbo-malazeze Pavlo Jakoja-Brajoviq moren pjese ne liturgjine e se shtunes se madhe ne Topola te Herceg Novit.

Se bashku me kremtimin e kesaj liturgjie te shenjte startoi edhe manifestimi I “Diteve te kultures shpirterore ruse” qe do te zgjase deri me daten 14Prill ku organizatoret e ketij aktiviteti jane Keshilli kishtar I qytetit, organizata turistike e Herceg Novit dhe JUK Herceg fest.

Gjate predikimit te liturgjise mbas leximit te Bibles Mitropoliti theksoi se Zoti e krijoi njeriun per te qene I perjetshem. “ Kjo eshte e vertetuar me vdekjen e Krishtit sepse me vdekjen e tij ai e mundi vdekjen dhe si Zot i ktheu natyres njerezore bukurine e vet burimore, miresine urtesine dhe dijen, e ne kete menyre njeriut I dhuroi jeten e perjeteshme” tha ne predikimin e tij Mitropoliti.

Gjithashtu Mitropoliti pohoi se permes kryqezimit dhe vdekjes se Jezusit ne natyren njerezore dhe ne te gjithe natyren hyjnore futet nje element I ri, ai I pavdeksise.

Mbas kungimit te shenjte Mitropoliti kujtoi se ne kete vit permbushen 100 vjet nga riperteritja e Patriarkise se Moskes. “Pas tragjedisese madhe te popullit rus u rimekemb Patriarkana e Moskes ku patriarku I pare u be Tihoni. Mbi themelet e saj qendron kultura e madhe e shtetit rus atehere, sot dhe ne shekuj…edhe per kete fakt eshte nje kenaqesi e madhe per mua qe keto dite te kemi edhe ditet e kultures panruse” tha ai. Me tej Mitropoliti permendi edhe faktin se ne kete vit permbushen 100 vjet nga rithemelimi I Patriarkanes se Pejes. “100 vjet nga rithemelimi I Patriarkanes se Pejes dhe 100 vjet nga rithemelimi I Patriarkanes se Moskes” theksoi Mitropoliti.

Besimtareve te shumte u foli edhe kryebashkiaku I qytetit te Hrceg Novit Stevan Katiq I cili nder te tjera shprehu kenaqesine e tij per pranine e Mitropolitit ne kete feste ne Topola te Herceg Novit.
Z.Katiq foli per rindertimin e objekteve te kultit ne Topola dhe falenderoi te gjithe ata qe bene te mundur kete gje. Gjithashti ai pershendeti delegacionin nga Rusia qe do te marre pjese ne “ditet e kultures shpirterore ruse”

Pas liturgjise, aktiviteti vazhdoi me zbritjen poshte ne ujrat e pastra te detit Adriatik me pagezimin e femijeve ne breg te detit. Gjate kesaj u pagezuan nje numer simbolik femijesh ku te pranishem ishin nje numer I madh besimtaresh.
Me pas per nder te gjithe te ftuarve u shtrua nje dreke festive ku u mbajten shume pershendetje nga pjesemarresit. Ne emer te delegacionit nga Shkodra fjalen pershendetese e mbajti Z.Pavlo Jakoja-Brajoviq ku nder te tjera theksoi kujdesin dhe ndihmen e madhe qe Mitropolija e Malit te Zi e ne vecanti vete Mitropoliti ka dhene per shoqatat e pakices serbo-malazeze. E gjithe dreka kaloi ne nje atmosfere vellazerore.

 

  


Nënshkruhet marrveshja e bashkpunimit ndërmjet Shoqatës Moraça-Rozafa dhe Këshillit popullor serb në Mal të Zi.

IMG_2616[753]Me datën 14 Nentor në ambientet e Shoqatës Moraça-Rozafa u nënshkrua akti i marrveshjes së bashkëpunimit dhe ndihmës reciproke ndërmjet Këshillit nacional serb në Mal të Zi dhe Shoqatës Moraça-Rozafa. Akti u nënshkrua nga kryetaret respektivë të të dy organizateve. Për palën malazeze nënshkroi z.Momçilo Vuksanović kurse ne emër të Shoqatës Moraça-Rozafa firmosi z.Pavlo Jakoja-Brajović. Në këtë takim ishte i pranishëm edhe përfaqësuesi i kancelarisë për diasporën prane qeverise serbe z.Simon Gjuretiq. Qëllimi kryesor i kësaj aktmarrëveshje është forcimi dhe perparimi i metejshem i mardhënieve si dhe koordinimi i aktiviteteve te perbashketa në të ardhmen. Me këtë rast miqtë nga Mali i Zi i dhuruan bibliotekës së Shoqatës një numër të konsiderueshëm librash mbi 100 libra. Pas nënshkrimit te kësaj marrveshjeje për nder të miqve nga Mali i Zi kryetari i Shoqatës z.Pavlo Jakoja-Brajović shtroi një drekë e cila kaloi në një atmosferë vellazerore.


Festohet Dita e Pashkeve ortodokse ne Shkoder

SAM_1342Te dielen me nje Maj nga besimtaret dhe komuniteti ortodoks u festua dita e pashkeve. Ceremonia e kremtimit te Pashkeve filloi te shtunen ne mbremje me mbajtjen e liturgjise se shenjte ne kishen ortodokse te qytetit te Shkodres nga famullitari i saj At Aleksander Petani. Delegacioni nga Mitropolia e Malit te Zi i kryesuar nga protojerej Stavrofor Nikcevic  solli zjarrin e bekuar nga kisha e Jeruzalemit. Kjo perben nje ngjarje te shenuar per kishen e qytetit sepse nje rast i tille vjen nje here ne jeten e nje besimtari. Te nesermen besimtaret e komunitetit serb dhe malazes u mblodhen ne kishen e Vrakes ku dhe u mbajt liturgjia e shenjte e festes nga protojerej Stavrofor Nikcevic dhe ndihmesit e tij qe kishin ardhur posacerisht nga Mali i Zi. Pas liturgjise u shperndane dhurata dhe u organizua nje dreke solemne e cila kaloi ne nje atmosfere vellazerore.


Presidenti i Serbise pret ne Beograd perfaqesuesit e shoqatave dhe organizateve serbe te rajonit.

NikolicNe Beograd me daten gjashte Prill te ketij viti presidenti i Serbise Tomislav Nikoliq priti perfaqesuesit e organizatave dhe shoqatave serbe nga rajoni i Ballkanit. Takimi u inicua me kerkesen e shoqateve dhe ne fokus te takimit ishte roli i shoqatave ne ruajtjen dhe forcimin e identitetit kombetar.

Presidenti Nikoliq përshëndeti përfaqësuesit e organizatave Serbe duke shprehur kënaqësinë per nismën e marre për formimin e Konferencës se organizatave serbe te rajonit. Presidenti theksoi  se Serbia është fuqimisht e angazhuar për përmirësimin e pozitës së serbëve në rajon dhe shtoi se shteti serb qëndron në një stad të qëndrueshem të këmbimit të paqes dhe bashkëpunimit me shtetet e tjera. Bashkëpunimi i Serbisë me vendet në rajon po bëhet më i mirë çdo ditë.

Duke theksuar rëndësinë e veprimeve të përbashkëta për të përmirësuar gjendjen e serbëve dhe statusin në vendet ku ata jetojne Presidenti Nikolic tha se do të ketë një mbështetje të fortë nga shteti. Serbia është një shtyllë e stabilitetit ne të gjithë rajonin.  Marrëdhëniet me Hungarinë dhe Slloveninë janë në maksimum historik dhe po punohet intensivisht në lidhje më të ngushta me Maqedoninë Malin e Zi Shqipërine Bosnje-Hercegovinen dhe Rumanine theksoi Presidenti i Serbisë.

Në takimin u shpreh shqetësimi për fenomenin e dukshem te asimilimit të serbëve në vende të veçanta te rajonit duke thënë se ne kete dukuri kane kontribuar çorientimi ose gjykimi i gabuar i disa perfaqesueve të cilët udhëheqin serbët në këto vende.

Ne kete takim mori pjese edhe kryetari i shoqates Moraca-Rozafa z.Pavlo Jakoja-Brajoviq i cili beri nje prezantim te gjendjes ne te cilen ndodhen pjestaret e pakices serbe ne Shkoder.


Akademiku Kapllan Resuli dekorohet me medaljen e Shen.Pjetrit te II.

UntitledNe Kishen Katedrale te Shën Nikollit në Ulqin me shtate shkurt te ketij viti pas mbajtjes se Liturgjise se shenjte Kryepeshkopi i Cetinjës dhe Mitropoliti i Malit të Zi Amfilohije Radovic ka dekoruar albanologun e shquar akademikun Kaplan Resuli Burović me portretin e artë te Shën Pjetrit.

Dekorimi i Akademikut Kaplan Resuli u be me motivacin: Për besnikëri dhe vetemohim  për të vërtetën dhe drejtësinë e Perëndisë dhe njeriut te konfirmuar me jeten dhe vepren letrare. Për këtë qellim Hiresia e Tij shkoi në Gjenevë ku jeton akademiku për ta ftuar personalisht ne ceremonine e dekorimit qe u organizua në Ulqin. Edhe pse në moshën 82-vjecare dhe me shëndet te thyer akademiku e pranoi me shume dëshirë ftesën e Metropolitit.

Pas liturgjisë Mitropoliti foli per jetës dhe krijimtarinë artistike te akademikut Kapllan Resuli-Burović. Duke theksuar vecanarisht vuajtjet mbinjerezore personale dhe familjare me dekada në burgjet e Jugosllavisë dhe Shqipërisë si dhe per krijimtarine jashtëzakonisht të rëndësishme letrare dhe shkencore, ai shprehu mirënjohjen e tij të thellë ndaj sakrificës  se Akademikut  per drejtësi besim dhe të vërtetën e Perëndisë.


Organizohet ceremonia e festimit të ditës së shën Savës ne Shkodër.

Image-1Të dielën me datën 31 Janar nga pjestarët e komunitetit serbo-malazez në Shkodër u festua dita e shën Savës. Ceremonia  u organizua nën kujdesin e shoqatës se pakices serbo-malazeze Moraca-Rozafa ne bashkepunim me Mitropoline  e Malit te Zi si  dhe me mbeshtetjen e ambasadës së Republikes se Serbisë ne Tiranë.

Ceremonia e festimit nisi me mbajtjen e liturgjise së shenjtë në kishën e shën Trinisë në Vrakë nga vetë Mitropoliti Amfilohije Radoviq  dhe e gjithë trupa e prifterinjve e cila e shoqeronte. Gjithashtu te pranishem në liturgjine e shenjtë ishin at Radomir Nikceviq si dhe prifti i shkodres at Nikolla Petani. Pas liturgjise se shenjte dhe fjales pershendetese qe mbajti mitropoliti te pranishmit ne liturgji i ka pershendetur kryetari i shoqates fetare Shen Jovan Vladimir Simo Hajkoja dhe pas tij kryetari i shoqates Moraca-Rozafa Pavlo Jakoja i cili ftoi te gjithe te pranishmit te marrin pjese ne aktivitetin artistik te organizuar nga femijet e kursit te gjuhes serbe te udhehequr nga mësuesi i gjuhes serbe Svetozar Cirakovic.

Perpara hapjes se aktiviteti mitropoliti  preu buken e shenjte dhe u dha bekimin te gjithe femijeve dhe te pranishmeve. Aktiviteti artistik u hap nen tingujt e himnit te Shen Saves  dhe me pas fjalen pershendetese e mbajti kryetari i shoqates serbo-malazeze Pavlo Jakoja i cili uroi  te gjithëve mirëseardhjen. Pas tij fjalen e mori prof dr Budimir Aleksic i cili pershkroi figuren e shenjtit Sava dhe theksoi rendesine e tij ne historine e popullit serb. Aktiviteti vazhdoi me recitime e valle kushtuar shën Savës. Ne aktivitetin artistik moren pjese kori Shen Sava nga Hercegnovi femijet e shkolles Sveti Sava nga Hercegnovi si dhe grupi Classic sounds nga Shkodra i cili performoi ne bashkepunim me kengetarin Nimet Lekiq. Ne fund te aktivitetit mitropoliti shperndau dhurata per kreret e shoqatave perfshire ketu dhe kryetarin e shoqates se serbeve te fierit Eqerem Duleviq profesorin e gjuhes serbe Svetozar Qirakovic si dhe per te gjithe te pranishmit. Pas shfaqjes shoqata Moraca-Rozafa per te gjithe te ftuarit shtroi nje koktej.

Dhe ne fund aktiviteti u mbyll me shtrimin e nje dreke ceremoniale ku i prinishem ishte edhe trupi diplomatik i ambasades se R.Serbise ne Tirane. Dreka kakoi ne nje atmosfere vllazerore.

 

 


PROF. DR. KAPLLAN BUROVIQ VLERESOHET PER HERE TE DYTE ME ÇMIM NE RUSI

k.rNga instituti kulturoro-historik KURORA SERBE dhe per krijimtarine e tij publicistike letrare dhe shkencore me te cilen ka kontribuar shume per çeshtjen e Kosoves dhe Metohise per ndriçimin dhe triumfin e te vertetes shkencore akademikut prof.Dr.Kapllan Buroviqit i jane akorduar para disa vitesh çmimet KURORA E SERBISE si dhe deshmite Kaloresi Serb dhe Luftetari i shenjte.

Shoqeria shkencore serbe nga Nishi vitin e kaluar me rastin e promovimit atje te librit te tij SKADAR-SHKODRA i ka akorduar atij medaljen e arte VULA E NISHIT e shek.III.

Vitin e kaluar nga Rusija i ka ardhur medalja e arte GJERDANI GJITHESLLOVEN. Para pak ditesh, akademikut prof.dr.Kapllan Buroviqit i vjen nga Rusija edhe çmimi i dyte deshmia  ALEKSANDAR NEVSKI me motivacionin: ne emer te bashkimit kulturoro-historik te popullit rus dhe serb ne fushen shpirterore te harmonise dhe vellazerimit.

Deshmine e ka firmosur vet atamani i kozakeve, koloneli Voislav Vidakoviq. I entuziasmuar dhe dukshem i prekur thelle ne zemer nga ky vleresim i larte nga vellezerit rus megjithese tashme po mbush 82 vjeç syte e tij u perloten. Ashtu i perlotur sikur te ishte para vet Aleksander Nevskit dhe te gjithe brezave paraardhes te popullit rus para hapesires se pamate te atdheut gjitheslloven dhe inspirimit gjitheslloven dhe ne pergjithesi te te gjithe inspirimeve me humane dhe shpirterore aspiratave dhe arritjeve ai tha ne gjuhen ruse: pershendetje dhe shume-shume faleminderit vellezerve rus vellazerimit dhe harmonise.

Akademiku prof. Dr. Kapllan Buroviq megjithese kete vit ka kaluar nje semundje te veshtire akoma eshte i forte. Ai vazhdon te punoj dhe te shkruaj pa u lodhur duke mos pyetur per vitet.

Gjuro M.MILEKIQ, shkrimtar

Svetllana KAPETANOVIQ, gazetare

Aleksa MUZAKA, gazetar


“Serbet ne Rajon”- Pozicioni dhe perspektivat.

SAM_0614Nga data 29 Nentor deri me 2 Dhjetor 2015 me iniciative te Keshillit Nacional Serb te Malit te Zi u mbаjt ne Podgorice konferenca me titull -Serbet ne Rajon- Pozicioni dhe perspektivat.

Ne conference moren pjese perfaqesues te serbeve nga Shqiperia Hungaria Republika Serbe  Kroacia Slovenia dhe Mali i Zi. Punimet e konferences i hapi dr. Momçillo Vuksanoviq i cili u uroi mireserdhjen te pranishmeve.

Nga Shqiperia ne kete Konference moren pjese perfaqesues te shoqates se pakicave kombetare serbo-malazeze Moraça-Rozafa  nen kryesimin e kryetarit te kesaj shoqate z.Pavlo Jakoja-Brajoviq i cili  ne emer te delegacionit pershendeti pjesemarresit e konferences dhe foli mbi gjendjen e pakices kombetare serbo-malazeze ne Shqiperi kunder te tjera evidentoi problemet kryesore dhe kujtoi kerkesat drejtuara qeveritareve shqipetar ne kuader te pergatitjes te miratimit, nga ana e tyre te ligjit per pakicat kombetare z.Pavlo Jakoja-Brajoviq kujtoi edhe disa aktivitete te suksesshme kulturore artistike te organizuara nga shoqata Moraça-Rozafa ne kuader te projektit Srpski Centar u Albaniji, por edhe ne ate qe kete vit per here te pare nuk kemi arritur qe te dergojme studente me studime ne Serbi.