Festohet dita kombetare e R.Serbise ne Tirane

Festohet dita kombetare e Republikes se Serbise ne Tirane
Te henen me 18 Shkurt ne hotel internacional Tirana Ambasada e R. Serbise ne Tirane, organizoi kremtimin e festes se Republikes se Serbise. Me kete rast ishin te ftuar personalitete te larta nga sfera te ndryshme te jetes politike, ekonomike dhe shoqerore te vendit, perfaqesuas te korit diplomatik e te te tjere. Ne kuader te kesaj dite, te ftuar ne kete event te rendesishem ishin edhe perfaqesuesit e shoqatave te pakicave serbe qe kontribuojne ne vend. Nga shoqata serbomalazeze Moraca-Rozafa te ftuar ishin kryetari i saj z.Pavlo Jakoja-Brajovic me stafin e tij, nga shoqata ortodokse “Shen Jovan Vladimir” kryetari i saj z.Zoran Hajkoja-Ajkoviq, kurse nga shoqata serbe “Jedinstvo” i ftuar ishte kryetari i saj z.Eqerem Duleviq me bashkepunetoret.
Ceremonia filloi me intonimin e himneve te te dy shteteve dhe me pas fjalen e rastit e mbajti ambasadori i R.Serbise ne Tirane z.Miroljub Zariq. Ne fjalen e mbajtur ekselenca e tij falenderoi te gjithe te pranishmit per pjesemarrjen dhe uroi per marredhenie sa me te aferta dhe miqesore midis dy vendeve. Fjala e tij u duartrokit nga te pranishmit. Ceremonia zgjati rreth 2 ore dhe kaloi ne nje atmosfere miqesore ku zhvilluan biseda te lira midis pjesemarresve te shumte.Delegacioni nga shoqata serbo-malazeze “Moraça-Rozafa” merr pjesë në festivalin folklorik “SABIRAJ SE GOLEM ZBORE“ të krijimtarisë folklorike dhe traditave kulturore të popullit serb të mbajtur në Leposaviq.

Me ftesë të organizatorëve të këtij manifestimi kulturor që përfshin të gjithe serbët që jetojnë në rajon, shoqata “Moraca-Rozafa” u përfaqesua nga një delegacion i kryesuar nga kryetari i kësaj shoqate z.Pavlo Jakoja-Brajoviq. Ky Festivali organizohet çdo vit nën kujdesin e bashkisë së qytetit të Leposaviqit, Ministrisë së Kultures te R.Serbisë dhe Zyrës për Kosovën dhe Metohinë dhe fillimet i ka nga viti 1996 dhe që nga ky vit është mbajtur pandërprerje.

Festivali startoi me datën 27/08/2018 deri në natën finale me 30/08/2018 dhe u organizua në mes të qytetit të Leposaviqit ku u ndoq me shumë interes nga një numër shumë i madh banorësh të qytetit dhe të ftuarish.  Ekipet pjesëmarrese ishin nga Serbia, Kroacia, Maqedonia, Mali i Zi dhe për herë të parë mori pjese edhe perfaqesuesi nga Shoqata serbo-malazeze “Moraça-Rozafa” Gordana Hajkoja-Ajkoviq me recitimin e poemës “Ostaj’te ovdje” të poetit të madh serb Aleksa Shantiq. Përfaqesimi i bere nga znj. Gordana Ajkoviq në natën finale të këtij eventi ishte dinjitoz dhe me shumë ndjenjë dhe u duartrokit gjatë nga të pranishmit ku dhe u nderua me çmim nga organizatorët.

Vlen të theksohet se interesi nga ana e organizatorëve per pjesëmarrësit e në veçanti për delegacionin tonë ishte i madh dhe iu rezervua një pritje  ceremoniale nga kryetari i bashkise së qytetit Leposaviq ku u shkembyen dhurata dhe u bënë falenderime për pjesemarrjen. Ne fund të ketij manifestimi u shtrua darka përmbyllese ceremoniale e cila kaloi në një atmosferë vellazërore.


Kremtohet ne kishen e Shen Trinise ne Vrake dita e Zojes se bekuar

Te marten me dt 28/08/2018 ne kishen ortodokse te Trinise se shenjte ne fshatin Vrake me bekimin nga Mitropoliti i Cetinjes Amfillohije dhe Mitropoliti i Shqiperise Anastas, u kremtua festa e Zojes se Madhe, ose sic ndryshe nga banoret e Vrakes njihet me emrin Velika Gospojina. Kjo feste perkon edhe me fillimin e vitit te ri shkollor, e me kete rast u mbajt lutja edhe per nje fillim sa me te mbare te tij. Per te kremtuar kete feste kishin ardhur besimtare ortodokse nga fshati Vrake si dhe nga qyteti I Shkodres, ndersa Liturgjine e shenjte e sherbeu parohu i Podgorices Protojerej Predrag Shqepanoviq se bashku me gjakonin Dushan Bigoviq, profesor teologjie ne Cetinje dhe gjakonin e kishes se Vrakes Ivan Popoviq. I pranishem ne kete feste ishte edhe protojerej Stavrofor Nikceviq i cili ka sherbyer per nje kohe te gjate ne kishen e Vrakes ne te gjitha rastet e festave dhe kremtimeve ortodokse. Gjithashtu ne kete kremtim moren pjese edhe dy murgesha te kishes katolike te Vrakes. Ne nder te Zojes se Bekuar ata kenduan se bashku me kleriket ortodokse gje qe e beri edhe me te plote kremtimin e kesaj date.

Pas marrjes se kungimit u mbajt lutja per ardhjen e Shpirtit te Shenjte e per nje fillim te mbare e te begate te vitit te ri shkollor per te gjithe nxenesit qe frekuentojne kursin e gjuhes serbe prane Shoqates Moraca-Rozafa, si dhe per te gjithe femijet ortodokse ne Shqiperi.

Pas sherbeses, parohu i Podgorices protojerej Shqepanoviq mbajti nje fjalim te shkurter ku foli per Zojen e Shenjte dhe rendesine e saj ne kultivimin dhe ruajtjen e vlerave tradicionale ne shoqeri te cilat nganjehere rrezikohen nga tendenca qe nuk pajtohen me bindjet tona si te krishtere. Ai theksoi dhe bekoi ekzistencen e pakices serbe ne kete toke te bekuar ku kane ecur Apostuj te shenjte e shenjtore te tjere ku me i njohuri eshte Apostulli Pavle.

Me kete rast per te gjithe pjesemarresit u shperndane dhurata nga Manastiri i Ostrogut si dhe kalendare libra e fletore per femijet. Me tej ky aktivitet vazhdoi me dreken vllazerore e cila kaloi ne nje atmosfere te gezueshme. Ne fund delegacioni nga Mali i Zi vizitoi disa nga vendet e shenjta dhe historike te qytetit te Shkodres.


 

Të dielën, 27 maj, me rastin e festën e uljes së Shpirtit të Shenjtë mbi apostujt – Shën Trinisë, në Vrakë u mbajt liturgjia e shenjtë. Me bekimin e Kryepeshkopit të Shqipërisë Anastas dhe Mitropolitit të Malit të Zi Amfilohije, liturgjia u shërbye nga kleriket e kishave ortodokse serbe dhe shqiptare. Liturgjia e shenjte u sherbye nga drejtuesi i kishës së qytetit te Herceg-Novit at Radomir Nikçevic se bashku me at Velimir Jovovic, si dhe me dhjakun e Shkodrës Ivan Popoviq.
Liturgjia u ndoq nga besimtarë nga Shkodra, Vraka dhe zonës përreth, si dhe nga Mali i Zi, të cilë kishin ardhur për tu mbledhur rreth Kishës së tyre të Shenjtë për të përkujtuar këtë festë të shenuar dhe të bekuar. Pas kungimit të besimtarëve , atë Velimir Jovoviç dhe dhjak Ivan Popoviç ndanë dhe bukën e festës. Atë Velimir uroi atyre festën dhe falenderoi Kryepeshkopin Anastas për për bekimin që Liturgjia e Shenjtë të shërbehej në gjuhën serbe. Pastaj dhuratat iu dhanë të gjithë besimtarëve të pranishëm dhe veçanërisht fëmijëve të cilët morën bekimin e Mitropolitit të Malit të Zi, Amfilohije.
Kremtimi u vazhdua në restorant aty pranë me mikpritjen dhe dashurinë e anëtarëve të shoqatave Moraça-Rozafa dhe Shen Jovan Vladimir nga Shkodra. Me këtë rast, shkrimtari Budimir Dubak me fjalët e tij të përzgjedhura, falenderoi të pranishmit për mikpritjen e ngrohtë.


Festohet Dita e Pashkeve ortodokse dhe ne kishen e Shen Trinise ne Vrake, mbahet liturgjia e shenjte.

Me daten 8 Prill te ketij viti besimtaret ortodokse te qytetit te Shkodres si dhe te fshatit Vrake festuan me madheshti diten e ringjalljes se Jezusit. Ceremonia filloi ne mengjes me mbajtjen e liturgjise se shenjte nga at. Shqepanoviq nga Podgorica. Ne kete liturgji ishte i pranishem edhe kryetari i Shoqates se pakicave serbo-malazese z.Pavle Jakoja-Brajoviq dhe kryetari i shoqates Sh. Jovan Vladimir z.Simo Hajkoja-Ajkoviq. Per te kremtuar kete dite te shenuar ishin mbledhur nje numer i madh besimtaresh nga zona. Per te nderuar liturgjine e shenjte i pranishem ishte edhe prifti katolik i zones. Pas liturgjise u shperndane dhurata per femijet. Me pas aktiviteti vazhdoi me dreken e shtruar per nder te miqve nga Mali i Zi.


Delegacioni nga Shkodra merr pjese ne liturgjine qe u mbajt nga Mitropoliti I Malit te Zi ne nje nga kishat e qytetit bregdetar te Herceg Novit.

Me ftese te Hiresise se tij Mitropolitit Amfillohije, delegacioni nga qyteti I Shkodres I perbere nga kryetari i shoqates orthdhokse Sh.Jovan Vlladimir Simo Ajkoviq dhe kryetari I shoqates se pakices serbo-malazeze Pavlo Jakoja-Brajoviq moren pjese ne liturgjine e se shtunes se madhe ne Topola te Herceg Novit.

Se bashku me kremtimin e kesaj liturgjie te shenjte startoi edhe manifestimi I “Diteve te kultures shpirterore ruse” qe do te zgjase deri me daten 14Prill ku organizatoret e ketij aktiviteti jane Keshilli kishtar I qytetit, organizata turistike e Herceg Novit dhe JUK Herceg fest.

Gjate predikimit te liturgjise mbas leximit te Bibles Mitropoliti theksoi se Zoti e krijoi njeriun per te qene I perjetshem. “ Kjo eshte e vertetuar me vdekjen e Krishtit sepse me vdekjen e tij ai e mundi vdekjen dhe si Zot i ktheu natyres njerezore bukurine e vet burimore, miresine urtesine dhe dijen, e ne kete menyre njeriut I dhuroi jeten e perjeteshme” tha ne predikimin e tij Mitropoliti.

Gjithashtu Mitropoliti pohoi se permes kryqezimit dhe vdekjes se Jezusit ne natyren njerezore dhe ne te gjithe natyren hyjnore futet nje element I ri, ai I pavdeksise.

Mbas kungimit te shenjte Mitropoliti kujtoi se ne kete vit permbushen 100 vjet nga riperteritja e Patriarkise se Moskes. “Pas tragjedisese madhe te popullit rus u rimekemb Patriarkana e Moskes ku patriarku I pare u be Tihoni. Mbi themelet e saj qendron kultura e madhe e shtetit rus atehere, sot dhe ne shekuj…edhe per kete fakt eshte nje kenaqesi e madhe per mua qe keto dite te kemi edhe ditet e kultures panruse” tha ai. Me tej Mitropoliti permendi edhe faktin se ne kete vit permbushen 100 vjet nga rithemelimi I Patriarkanes se Pejes. “100 vjet nga rithemelimi I Patriarkanes se Pejes dhe 100 vjet nga rithemelimi I Patriarkanes se Moskes” theksoi Mitropoliti.

Besimtareve te shumte u foli edhe kryebashkiaku I qytetit te Hrceg Novit Stevan Katiq I cili nder te tjera shprehu kenaqesine e tij per pranine e Mitropolitit ne kete feste ne Topola te Herceg Novit.
Z.Katiq foli per rindertimin e objekteve te kultit ne Topola dhe falenderoi te gjithe ata qe bene te mundur kete gje. Gjithashti ai pershendeti delegacionin nga Rusia qe do te marre pjese ne “ditet e kultures shpirterore ruse”

Pas liturgjise, aktiviteti vazhdoi me zbritjen poshte ne ujrat e pastra te detit Adriatik me pagezimin e femijeve ne breg te detit. Gjate kesaj u pagezuan nje numer simbolik femijesh ku te pranishem ishin nje numer I madh besimtaresh.
Me pas per nder te gjithe te ftuarve u shtrua nje dreke festive ku u mbajten shume pershendetje nga pjesemarresit. Ne emer te delegacionit nga Shkodra fjalen pershendetese e mbajti Z.Pavlo Jakoja-Brajoviq ku nder te tjera theksoi kujdesin dhe ndihmen e madhe qe Mitropolija e Malit te Zi e ne vecanti vete Mitropoliti ka dhene per shoqatat e pakices serbo-malazeze. E gjithe dreka kaloi ne nje atmosfere vellazerore.

 

  


Nënshkruhet marrveshja e bashkpunimit ndërmjet Shoqatës Moraça-Rozafa dhe Këshillit popullor serb në Mal të Zi.

IMG_2616[753]Me datën 14 Nentor në ambientet e Shoqatës Moraça-Rozafa u nënshkrua akti i marrveshjes së bashkëpunimit dhe ndihmës reciproke ndërmjet Këshillit nacional serb në Mal të Zi dhe Shoqatës Moraça-Rozafa. Akti u nënshkrua nga kryetaret respektivë të të dy organizateve. Për palën malazeze nënshkroi z.Momçilo Vuksanović kurse ne emër të Shoqatës Moraça-Rozafa firmosi z.Pavlo Jakoja-Brajović. Në këtë takim ishte i pranishëm edhe përfaqësuesi i kancelarisë për diasporën prane qeverise serbe z.Simon Gjuretiq. Qëllimi kryesor i kësaj aktmarrëveshje është forcimi dhe perparimi i metejshem i mardhënieve si dhe koordinimi i aktiviteteve te perbashketa në të ardhmen. Me këtë rast miqtë nga Mali i Zi i dhuruan bibliotekës së Shoqatës një numër të konsiderueshëm librash mbi 100 libra. Pas nënshkrimit te kësaj marrveshjeje për nder të miqve nga Mali i Zi kryetari i Shoqatës z.Pavlo Jakoja-Brajović shtroi një drekë e cila kaloi në një atmosferë vellazerore.


Festohet Dita e Pashkeve ortodokse ne Shkoder

SAM_1342Te dielen me nje Maj nga besimtaret dhe komuniteti ortodoks u festua dita e pashkeve. Ceremonia e kremtimit te Pashkeve filloi te shtunen ne mbremje me mbajtjen e liturgjise se shenjte ne kishen ortodokse te qytetit te Shkodres nga famullitari i saj At Aleksander Petani. Delegacioni nga Mitropolia e Malit te Zi i kryesuar nga protojerej Stavrofor Nikcevic  solli zjarrin e bekuar nga kisha e Jeruzalemit. Kjo perben nje ngjarje te shenuar per kishen e qytetit sepse nje rast i tille vjen nje here ne jeten e nje besimtari. Te nesermen besimtaret e komunitetit serb dhe malazes u mblodhen ne kishen e Vrakes ku dhe u mbajt liturgjia e shenjte e festes nga protojerej Stavrofor Nikcevic dhe ndihmesit e tij qe kishin ardhur posacerisht nga Mali i Zi. Pas liturgjise u shperndane dhurata dhe u organizua nje dreke solemne e cila kaloi ne nje atmosfere vellazerore.


Presidenti i Serbise pret ne Beograd perfaqesuesit e shoqatave dhe organizateve serbe te rajonit.

NikolicNe Beograd me daten gjashte Prill te ketij viti presidenti i Serbise Tomislav Nikoliq priti perfaqesuesit e organizatave dhe shoqatave serbe nga rajoni i Ballkanit. Takimi u inicua me kerkesen e shoqateve dhe ne fokus te takimit ishte roli i shoqatave ne ruajtjen dhe forcimin e identitetit kombetar.

Presidenti Nikoliq përshëndeti përfaqësuesit e organizatave Serbe duke shprehur kënaqësinë per nismën e marre për formimin e Konferencës se organizatave serbe te rajonit. Presidenti theksoi  se Serbia është fuqimisht e angazhuar për përmirësimin e pozitës së serbëve në rajon dhe shtoi se shteti serb qëndron në një stad të qëndrueshem të këmbimit të paqes dhe bashkëpunimit me shtetet e tjera. Bashkëpunimi i Serbisë me vendet në rajon po bëhet më i mirë çdo ditë.

Duke theksuar rëndësinë e veprimeve të përbashkëta për të përmirësuar gjendjen e serbëve dhe statusin në vendet ku ata jetojne Presidenti Nikolic tha se do të ketë një mbështetje të fortë nga shteti. Serbia është një shtyllë e stabilitetit ne të gjithë rajonin.  Marrëdhëniet me Hungarinë dhe Slloveninë janë në maksimum historik dhe po punohet intensivisht në lidhje më të ngushta me Maqedoninë Malin e Zi Shqipërine Bosnje-Hercegovinen dhe Rumanine theksoi Presidenti i Serbisë.

Në takimin u shpreh shqetësimi për fenomenin e dukshem te asimilimit të serbëve në vende të veçanta te rajonit duke thënë se ne kete dukuri kane kontribuar çorientimi ose gjykimi i gabuar i disa perfaqesueve të cilët udhëheqin serbët në këto vende.

Ne kete takim mori pjese edhe kryetari i shoqates Moraca-Rozafa z.Pavlo Jakoja-Brajoviq i cili beri nje prezantim te gjendjes ne te cilen ndodhen pjestaret e pakices serbe ne Shkoder.